Nem is gondolnánk, de az utóbbi, azaz vízálló beton valójában nem is létezik. 

Ez persze nem jelenti azt, hogy a betonból készült épületek folyamatosan ki lennének téve a víz káros hatásainak, hiszen egy épületnek pont ez a lényege, hogy a vizet távol tartsa.

Következő cikkünkben arra adunk választ, hogy mitől is lesz mégis vízálló  a beton, illetve mire van szükségünk ahhoz, hogy az egész betonszerkezet ebből a szempontból biztonságos legyen.

Napjainkban erre már különféle megoldások léteznek, elég ha csak a vízálló szigetelésre gondolunk, azonban vannak esetek amikor a betonszerkezetnek mindenképp vízálló betonból kell készülnie, mert vízzel fog érintkezni közvetlenül. Például: pince, esővíz-tároló, mélygarázs.

Mi az a vízzáró beton

A vízzáró beton nem egyenlő azzal, hogy vízhatlan is.  Napjainkban léteznek ún. szabvány szerinti vízzárósági fokozatok, melyek  vízzáróság ide vagy oda, nem 100 % -ot jelentenek, hanem engednek bizonyos mértékű víz átszivárgást.

Mitől függ mennyire vízzáró a beton?

  • a cement összetételétől,
  • a beton repedezettségétől,
  •  adalékanyagaitól

Fentiekből látszik, hogy bár a beton valamilyen szinten meggátolja a víz átjutását, azonban ha vannak benne repedések a víz bizony utat talál magának. Nem elég, ha a beton vízzáró, a teljes vasbeton szerkezetnek vízzárónak kell lennie. Ellenkező esetben a hézagok, csatlakozások mentén beszivárog a víz.

A beton fajtákat vízzáróság szempontjából 3 kategóriára oszthatjuk:

  • különlegesen vízzáró beton (24 óra alatt legfeljebb 0,1 liter víz szivároghat át rajta maximum)
  • vízzáró beton (24 óra alatt 0,2 liter víz szivároghat át rajta legfeljebb)
  • mérsékelten vízzáró beton (24 óra alatt legfeljebb 0,4 liter víz szivároghat át rajta)

Amennyiben tanácstalanok lennénk, hogy mégis melyik a számunkra legmegfelelőbb, erre az esetre az alábbiak felsorolunk néhány példát a teljesség igénye nélkül.

Mérsékelten vízálló betont érdemes használni pincefalaknál, és egy méternél alacsonyabb víztárolóknál. 

Vízzáró betont alkalmazunk mélygarázsoknál, és egy méternél nagyobb magasságú medencék esetén.

Hogyan készítsünk vízzáró betont?

Nagyon fontos, hogy a választott sóder folyamatos szemeloszlású, legyen, ezt azt jelenti, hogy finom, közepes, illetve durva szemek egyaránt legyenek benne, ettől jobban tömöríthetővé válik.

Az illesztéseknél a vízzáró kialakítása mellett, az egyes hézagokat is nagy gonddal kell kialakítanunk. A szerkezeti csomópontok, hézagok, esetleges repedések meghatározzák a szerkezet vízzáróságát.

A beton vízzáróságát erre kialakított tömítő, folyósító, légbuborékképző, kötéskésleltető adalékanyagokkal lehet fokozni. 

Ahogy a beton kötési ideje cikkünkben is említettük a betonozásnál az utókezelés rendkívül fontos, ugyanez elmondható a vízzáró beton esetében is.

A vízzáró beton kötési ideje kb 4 hét. Ezalatt az idő alatt nedvesen kell tartanunk, védenünk a nap káros hatásaitól, a kiszáradástól. Minimálisra kell, hogy csökkentsük a repedések kialakulásának lehetőségét.

Vízzáró beton nem ugyanaz,mint a vízálló beton

Lehetséges az utólagos javítás vízzáró beton esetén?

A válasz igen! A szigetelőréteg, és a betonszerkezet összekapcsolására két módszer van:

-A felülettel együttmozgó

-A felülettől függetlenített mozgású réteg

Arra, hogy melyiket válasszuk az alábbiakban adunk választ:

A felülettel együtt mozgó vízhatlan rétegek tapadás mentén hozzá vannak rögzítve a felülethez. Előnye, hogy így a szigetelő réteg rögzítése egyszerűen megoldható. Hátránya viszont, hogy a bevonat sérülhet, a változó méretű repedések mentén.

Vízzáró réteg fajtái

Vízüveg

A vízüveg, nem más mint nátrium-szilikát, a víz beszivárgás megakadályozására használjuk.

Általában festék formájában vihető fel, mely vízzáró réteget képez, ezenkívül tűzálló is, mert meleg hatására víz szabadul fel belőle, ezzel hűti a felületeket.

Estrich beton

Az Estrich beton, speciális aljzat beton, amely a járófelület, és a burkolatok aljzatául szolgál. Költséghatékonyan megoldás teherelosztásra, illetve rendkívül jó aljzatkiegyenlítő. Az esztrich beton az aljzathoz tapadó híddal kapcsolódik. 

Vízzáró beton készítése házilag?

Fentieket olvasva sokakban felmerül a kérdés, hogy vajon lehetséges -e otthon vízzáró betont készíteni. Lehetséges azonban sokkal nagyobb szakértelmet igényel az alap beton elkészítésénél. Ahogy fent említettük, nem mindegy milyen szemcsés sódert választunk, célszerű adalékanyagot is használni. A keveréknek egyenletesnek kell lennie, gondosan oda kell figyelni a tömörítésre, a csatlakozásokat külön vízzáróvá kell tenni.

Mivel tapasztalat és gyakorlat is szükséges hozzá javasoljuk, hogy otthoni próbálkozás helyett igen forduljon szakemberhez. Keressen minket bizalommal!